Хлібопекарська галузь, як і багато сфер нашого життя, потребує наразі альтернативних джерел енергії. У всякому разі, передбачливий керівник обов’язково приділяє увагу додатковому енергопостачанню на випадок «блекаутів» чи перебоїв з газом, для безперервної роботи печей.
Цю статтю ми хочемо присвятити універсальним печам IMPEX ROTOR на різних видах палива ( електричні/ пелетні/ газові/ дизельні). І хоча, з нашої точки зору, на сьогодні саме пелетна ротаційна піч є розумним та економічно обгрунтованим рішенням, але загальну інформацію ми наведемо по всій номенклатурі печей.
Відео роботи печей - https://youtu.be/yBy3oMGG5ZU
ПП «ІМПЕКСМАШ» м.Кропивницький є українським виробником більш ніж 20-ти видів хлібопекарського та кондитерського обладнання і на сьогодні єдиним в Україні виробником ротаційних печей.
Завдяки своїй універсальності, надійності, адаптивному та зрозумілому керуванню, печі IMPEX ROTOR стали незамінним помічником для багатьох підприємств України. Ось тільки частина з тих виробництв, де печі встановлені за останній час: мережа супермаркетів «МаркетОпт», кондитерські цехи «Граф Компані» м.Одеса, «Шарлот» м.Черкаси, заводи Дніпровський ХК №5, Прилуцький ХЗ, Бобринецький ХЗ, ТД «Формула смаку».
Першим з заводів «Формули смаку», де була встановлена піч IMPEX ROTOR, стало ТОВ «НіжинХліб» (піч на газу). Наразі там працюють 2 таких печі, замовлена третя. Поступово і інші підприємства об’єднання почали встановлювати наші печі. На сьогодні печі працюють на ТОВ «Хмельницькхліб», ТОВ «Білгород-Дністровський хлібзавод», ТОВ «Чернігівський хлібокомбінат №2», ТОВ «Кропивницький хліб».
Готуючи статтю, ми запитали у головних інженерів цих підприємств, що б вони хотіли відзначити по роботі та експлуатації наших печей. Ось які відповіді ми отримали.
В.М.Карпунцов (головний інженер ТОВ «НіжинХліб»): «Ми експлуатуємо 2 газові печі з 2021 року, по 18 годин на добу. Середні витрати газу –до 6 куб.м. на годину. Асортимент- здоба, заварні та інші сорти хлібу. Зауважень до конструкторських рішень печі не маємо. Парозволоження достатнє, але не треба забувати про регулярне обслуговування. Печі за 3 роки показали себе надійним обладнанням».
Рибалко В.В. (головний інженер ТОВ «Чернігівський хлібокомбінат №2»): «Експлуатуємо 2 печі з початку 2024 року. Перша піч- електрична, друга – пелетна. Придбали пелетну піч як альтернативу при перебоях з іншими видами палива. Вироби випікаються рівномірно (здоба та хліб в асортименті). Робота з пультами керування для пекарів є зрозумілою, але за програмування відповідають технологи. До сьогодні нарікань на експлуатацію печей не маємо».
Люховець О.I (головний інженер ТОВ «Хмельницькхліб»): «З початку 2024 року ми працюємо на 2х електричних печах по 24 години на добу. Випікаємо булочні вироби. В середньому на одну піч витрачається 38кВт/год. Керування піччю просте, зрозуміле. Рівномірність та пароутворення- на рівні. Великий плюс, що привід вагонетки –на платформі, а не на гаку. Мені дуже подобається, що вітчизняна піч зроблена на такому якісному рівні».
І хоч печі IMPEX ROTOR випускаються на різних видах палива ( електричні/ пелетні/ газові/ дизельні), сьогодні ми звертаємо увагу читачів саме на пелетні печі IMPEX ROTOR, яких тільки за останній рік запущено в Україні 8 одиниць, і запит на них постійно зростає.
Основні переваги пелетних ротаційних печей, з нашої точки зору, наступні:
1) Пелети дешевші за інші види палива.
2) Відсутні складнощі, пов’язані з експлуатацією, контролем, повіркою, документальним супроводженням газового обладнання
3) Підвищується безпека виробництва.
4) Є можливість швидкого переходу з пелет на газ/дизель і навпаки, якщо є відповідні комунікації (проста заміна пальників).
5) Використання пелет не впливає на чистоту в приміщенні, не є фізично важким процесом (завантаження пелет в бункер виконується 1 раз на зміну), не вимагає постійного контролю (оскільки весь процес розпалювання, контролю та подачі пелет є автоматичним).
Ви можете самі оцінити, наскільки економічно вигідним є використання пелет у порівнянні з іншими видами палива на основі наступної таблиці:
Середня норма використання палива в печах IMPEX ROTOR:
Вид паливаСередні витрати за годинуЕлектрика, кВт/год35Пелети, кг/год7Газ, м.куб.6,5Дизель, кг/год4*Вартість пелет в залежності від регіону та виду дерева складає наразі 8-12 грн/кг.
При розробці пелетного пальника факельного типу ми врахували побажання технічних спеціалістів хлібозаводів.
Особливості пелетних пальників до печі IMPEX ROTOR :
1) Вбудований акумулятор. При перебоях з електроенергією він дозволяє коректно завершити горіння. Відсутність акумулятора може призвести до спалаху пелет безпосередньо в пальнику.
2) Датчик рівня пелет у пальнику (для чіткого стикування роботи пальника з подаючим шнеком, незалежно від виду та якості пелет).
3) Датчики контролю тиску в пальнику та швидкості обертання вентилятора наддуву ( що дозволяє якісно спалювати пелети при коливаннях напруги мережі).
4) Захисні термостати (запобігання перегріву пальника).
5) Контроль від заклинювання шнеків, що подають і живлять (при попаданні в шнек сторонніх предметів запобігає виходу з ладу двигуна).
6) Авторозпалювання та контроль наявності полум'я.
7) Режим «вічного вогню» (дозволяє швидко розпалювати пелети та набирати необхідну температуру).
8) Функції самоочищення від нагару та золи.
Для порівняння з іншими європейськими аналогами наведемо декілька особливостей виконання печі IMPEX ROTOR (на різних видах палива) .
1. У вартість базової версії одразу додані всі необхідні опції: Мікроконтроллерний пульт керування на 99 програм (а не електромеханічна панель управління), поворотна платформа (а не крюк), витяжний козирьок і вентилятор.
2. Ергономічне нижнє розташування камери згоряння і пальника значно полегшує їх обслуговування.
3. Товщина стінок печі і повітряпроводів становить 2 мм (а не 1,2 ... 1,5 мм), матеріал-нержавіюча сталь (а не вуглецева чи комбінована)
4. Камера згоряння виконана особливо посиленою з термостійкої нержавіючої сталі (4 мм), зі спеціальними заходами по зняттю напруги і скиданню високих точкових температур, а також з легкодоступними лючками для чищення газоходів. Особливий конструктив камери згоряння дозволяє працювати з пелетами, при горінні яких досягаються значно вищі температури, ніж при спалюванні газу (печі інших виробників в основному випускаються з полегшеною топкою і не призначені для роботи з пелетами).
5. Пелетний пальник факельного типу – повністю автоматичний (авторозпалювання виконується без участі людини), існує захист від загоряння при виникненні зворотної тяги (завдяки двоступеневій системі подачі пелет), і ряд інших важливих переваг, за рахунок яких ККД згоряння досягає 98%.
6. Вентилятори і привід візка - виробництва Італії.
7. Всі електричні комутуючі силові елементи - виробництва Італії (Lovato).
8. Посилений парогенератор має вагу понад 300 кг (інші печі рідко мають таку потужну систему парозволоження)
9. Піч- суцільнозварна, що виключає розгерметизацію навіть при довгостроковій експлуатації. Розбірні печі виготовляємо під замовлення.
10. Все зовнішнє облицювання печі, навіть дах зроблені з нержавіючої сталі (в інших печах, як правило, дах печі – оцинковка).
11. Привід візка виконаний на базі італійського мотор-редуктора з вбудованим фрикціоном, що унеможливлює заклинювання всього приводу і його пошкодження при неправильному завантаженні візка.
12. Вузол опори платформи виконаний на плаваючому опорному підшипнику(SKF), що знаходиться у ванні з синтетичним маслом. Завдяки цьому цей вузол практично не вимагає обслуговування, і його ресурс обчислюється десятиліттями. За таким же принципом побудовано вузол в печах MIWE (в інших печах платформа, як правило, встановлена на пальці з бронзовою втулкою, і навіть при своєчасному змащуванні вимагає заміни через 1,5..2 роки. А при порушенні періодичності змащування вихід зі ладу вузла можливий через 6 місяців).
13. Притиск двері регулюється в усіх опорних точках, що дозволяє досягти мінімального витоку пара (не у всіх інших печах є регулювання притиску двері в усіх опорних точках)
14. Для теплоїзоляції печі використані зносостійкі мінераловатні плити на базальтової основі від кращих європейських виробників, спеціально призначені для тривалого використання в теплому середовищі.
15. З додаткових переваг - піч від виробника. А отже, завжди в наявності на складі запчастини та комплектуючі (або короткий термін постачання), а також кваліфікований та оперативний техсервіс. Всі печі обов’язково перевіряються Відділом Технічного Контролю. Щоб дізнатись більше про печі IMPEX ROTOR , завітайте на стенд «Імпексмаш» в рамках виставки WorldFood Ukraine (29-31.10.2024р., м Київ).
А.Ю. Орлович Канд.техн.наук, професор ЦНТУ
Наталія Струмінська, Нач.відділу продажу
ВТЦ ПП «Імпексмаш»